Forum forum życia rodzinnego Strona Główna forum życia rodzinnego
Chrześcijańskie spojrzenie na rodzinę
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Swięci patroni

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum życia rodzinnego Strona Główna -> Na każdy temat ...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nicol@
Junior Admin
Junior Admin



Dołączył: 09 Lip 2006
Posty: 301
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sląsk

PostWysłany: Nie 11:24, 16 Lip 2006    Temat postu: Swięci patroni

Święci patroni
*
Patronowie zawodów
*
Patronowie stanów, organizacji, instytucji, stowarzyszeń, zalet ludzkich
*
Patronowie wzywani w klęskach, nieszczęściach i przypadkach losowych
*
Patronowie wzywani w chorobach
*
Patronowie rzeczy, zwierząt i innych .

Omówię patrona swojego zawodu:
Święty Mateusz Apostoł

Święty Mateusz, Apostoł i Ewangelista, syn Alfeusza (Mk 2,14) był celnikiem w Kafarnaum. Celnikami pogardzano wówczas w Palestynie za ściąganie opłat na rzecz znienawidzonych Rzymian. Ich pracę rozumiano bowiem jako wysługiwanie się okupantom. Ponadto z zajmowanego stanowiska ciągnęli osobiste korzyści. Jezus jednak po swojemu patrząc na człowieka, gdy ujrzał Mateusza w komorze celnej pobierającego podatki, rzekł do niego: „Pójdź za mną” (Mt 9,9). Ten zostawiwszy wszystko, poszedł za Nim (Łk 5,27). Być może, że Mateusz już wcześniej słuchał nawoływania Jana Chrzciciela do pokuty (Łk 3,12). Tak czy inaczej poruszony łaską poszedł za Zbawicielem. Uradowany zaprosił do siebie na ucztę Jezusa i swoich przyjaciół celników, co krytykowali faryzeusze. Jezus im odpowiedział, że przyszedł wzywać grzeszników do nawrócenia, a nie sprawiedliwych (Łk 5,29).
Działalność apostolską Mateusz prowadził głównie wśród ziomków w Palestynie. Dla nich też między rokiem 50 a 60 napisał Ewangelię w języku aramejskim. Jego celem było ukazanie, że Pan Jezus był obiecanym Zbawicielem świata. Dlatego okazuje on szczególną staranność w przypomnieniu tekstów proroczych o Chrystusie i ich wypełnieniu się na Jego osobie. Św. Mateusz przekazał nam też wiele szczegółów z życia i nauki Pana Jezusa, których nie przekazali inni ewangeliści
Tradycja podaje, że głosił też Ewangelię w Etiopii oraz w kraju Partów i w Persji. Relikwie św. Mateusza od X w. spoczywają w Salerno we Włoszech, na południc od Neapolu.

Niech każdy z nas spróbuje omówić któregokolwiek patrona, którego aktualnie wzywa serce.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kazimierz
Pedagog
Pedagog



Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 266
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: sadeckie

PostWysłany: Pon 22:17, 17 Lip 2006    Temat postu:

[img]

PATRON UCZNIÓW I NAUCZYCIELI

Św. Józef Kalasancjusz odkrywając kolejne powołania - od kapłańskiego, przez szkolno-wychowawcze, aż po zakonne - na każde odpowiadał "tak". Kościół - poprzez akt zatwierdzenia ostatniego zakonu, jakim są pijarzy - w szczególny sposób docenił powołanie nauczycielskie i wychowawcze.

Uznając osobę Założyciela pijarów za świętą, uczynił krok dalej. W roku 1948, w 300 lecie jego śmierci, Papież Pius XII ogłosił go "Patronem przed Bogiem wszystkich Chrześcijańskich Szkół Powszechnych na całym świecie".

Stąd też mają go za Ojca Opiekuna uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych i innych szkół równoległych.

Trzy lata wcześniej Hiszpański Związek Nauczycielski obwołał go patronem nauczycieli hiszpańskich.
To samo uczyniła Argentyna, która przepisem prawnym nr 13663 rozciągnęła jego patronat także na szkołę średnią.

Oprócz tego jego imię noszą:
• Instytut Pedagogiczny Badań Naukowych,
• Fakultet Pedagogiczny Uniwersytetu w Salamance,
• Instytut Nauk Wychowawczych w Madrycie (ICCE)
• oraz niezliczona liczba kolegiów i szkół w Hiszpanii, Włoszech, Kolumbii i wielu innych krajach świata


To moj patron zawodowy. Troche malo znany , ale jest nadzieja , ze to sie poprawi. Dzieki Tobie Nicol iuz Go widac i tutaj. Ciesze sie ze moglem to umiescic.[/img]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dominik
Administrator
Administrator



Dołączył: 04 Gru 2005
Posty: 1088
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:04, 18 Lip 2006    Temat postu:

Święty Dominik
(z Caleruga)

Urodził się w bogatej hiszpańskiej rodzinie ok. roku 1170 w chcrześcijańskiej rodzinie z bogatymi tradycjami, mocno zakorzenionej w Wierze - jego matka i brat również zostali ogłoszeni błogosławionymi.
Doskonale wykształcony w Walencji został w 1196 roku kanonikiem katedry w Osma.
W latach 1203 - 1205 podczas wyjechał wraz ze swoim przełożonym, biskupem Kumanem do Niemiec, gdzie przeżył najazd Kumanów na Turyngię co skłoniło go do zostania misjonarzem, na co papież Innocenty III nie wyraził zgody.
Spotkał się natomiast z problematyką herezji katarskiej i zaczął aktywnie pomagać w nawracaniu nawracając słowem katarów na katolicyzm .
W ten sposób św. Dominik założył zakon kaznodziejski oparty na całkowitym ubóstwie.
Papież Innocenty III polecił Dominikowi przyjąć regułę utworzoną przez św. Augustyna, a papież Honoriusz III w roku 1218 zatwierdził zakon.
Fakt skutecznego nawracania słowem katarów przz Dominikanów był powodem do przydzielenia Zakonowi procesów Inkwizycji przez papieża Grzegorza IX.
W 1231 r., dziesięć lat po śmierci św. Dominika, papież Grzegorz IX rozszerzył kompetencje Inkwizycji i powierzył ją dominikanom.
Zadaniem dominikanów jest zawsze głoszenie Słowa Bożego, praca misyjna, jak też duszpasterska i naukowa. Zakon dominikański niemalże od swoich początków aż do dzisiaj propaguje między innymi modlitwę różańcową. Warto wspomnieć, że pierwszymi polskimi dominikanami, którzy z rąk Dominika przyjęli zakonny habit, byli św. Jacek i bł. Czesław Odrowążowie.

Więcej na ten temat - polecam:
[link widoczny dla zalogowanych]

Polecam również:
[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:

„1. W społeczeństwie na wskroś religijnym nie dopuszczano możliwości dobrowolnego odstępstwa od wiary (postępowanie inkwizycyjne dotyczyło heretyków a nie wyznawców innych religii, gdyż — za Tomaszem z Akwinu — odrzucano nawracanie na chrześcijaństwo pod przymusem). (...)

2. Rolę inkwizytorów pełnili najczęściej dominikanie i franciszkanie (oba zakony wielokrotnie usiłowały zrzucić nałożony przez papieża obowiązek, który odrywał ich członków od normalnej posługi), ponieważ w ich szeregach było najwięcej wykształconych teologów, a sądy w sprawach o herezję wymagały niejednokrotnie rozstrzygnięć teologicznych niuansów.

3. (...) Często przyjmowano, że liczba wydanych przez inkwizytorów wyroków jest równa liczbie wyroków skazujących na stos. Tymczasem na przykład inkwizytor Bernard Gui na 930 wydanych wyroków w 42 wypadkach orzekł przekazanie oskarzonych władzom świeckim (tylko one miały możliwość wykonania wyroków śmierci). Współcześni historycy zwracają uwagę na fakt, że w okresie zbiorowych psychoz, często nawiedzających Europę, przepisy inkwizycji zapobiegały dokonywaniu samosądów.

4. Nie należy utożsamiać inkwizycji kościelnej z inkwizycją hiszpańską, która — wielokrotnie będąc w konflikcie ze Stolicą Apostolską — przybrała charakter państwowych organów ścigania wrogów władzy królewskiej” (Dominikanie — szkice z dziejów zakonu, Poznań 1986, s.128, 129).

oprac. Ela Konderak



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum życia rodzinnego Strona Główna -> Na każdy temat ... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin